سفر یا دانشگاه؟

مدرسه شاید بهترین مکان برای گسترش تحصیلات و دانش آکادمیک باشد اما وقتی حرف از درس زندگی به میان می آید هیچ چیزی آموزنده تر از سفر نیست . 

اعم از اینکه مردم مختلفی را ملاقات کنید و یا چیزهای جدیدی ببینید ،مسافرت ارزشمندترین درسهای زندگی را در اختیارتان قرار می دهد تا مدرسه و دانشگاه .

اساسا به این دلیل است : به جای اینکه چیزی به شما گفته شود ، شما آن را تجربه می کنید .


ده دلیل برای اینکه بدانید چرا مسافرت تجربه یادگیری ارزشمندتری نسبت به کلاس درس به شما می دهد :


1-   مسافرت شما را از منطقه امن و راحتتان خارج می کند ( خانه و شهر )

مدرسه جایی است که شما در آن احساس امنیت می کنید . شما همه افراد را در کلاس درس می شناسید و با آنها احساس راحتی می کنید از جمله معلمین ، دوستان و سایر کارکنان مدرسه یا دانشگاه . همه آنها معمولا در همان شهری زندگی می کنند که شما زندگی می کنید و طبیعتا فرهنگ مشترکی با شما دارند . به یک زبان صحبت می کنید و غذاهای یکسانی می خورید .

در حالیکه سفر یعنی غذای جدید ، فرهنگ جدید ، مردم جدید و جاهای جدیدی که کشف می کنید . سفر شما را مجبور می کند از جای امن و راحت خود خارج شوید و این خیلی خوب است چون باعث می شود به عنوان یک آدم مستقل رشد کنید .


2 - سفر به شما مدیریت کردن هر چه بهتر زمان را یاد می دهد

همانطور که می دانید شما در مدرسه یا دانشگاه برای انجام تکالیف یا پروژه هایتان یک فرصت زمانی محدود دارید اما با این حال این امکان برای شما فراهم است تا با صحبت کردن با اساتید مهلتی دوباره کسب کنید . در سفر تاخیر داشتن هزینه خیلی زیاد برای شما به وجود می آورد ، از این گذشته شما نمی توانید از خلبان بخواهید پرواز را به خاطر شما به تاخیر بی اندازد . و البته این خیلی خوب است چون شما یاد می گیرید چطور زمانتان را مدیریت کنید .


3-   مسافرت به شما اجازه می دهد که روشهای گواناگون زندگی را ببینید و تجربه کنید .

هیچ چیز بهتر از این نیست که چشمهایتان را باز کنید و ببینید خودتان را در میان یک فرهنگ دیگر محاصره کرده اید و آنها روشی کاملا متفاوت از شما برای زندگی خود انتخاب کرده اند .

تا به حال در جنوب کشور یا غرب و شرق بوده اید تا ببینید مردم در روستاها و حتی شهرها چه غذاهایی می خورند و یا چطور آشپزی می کنند و چطور روزها و شب های خود را می گذرانند ؟ سفر به شما یک چشم انداز جدید برای دیدن روش زندگی اتان میدهد . ممکن است تصاویری از این شهرها و یا سایر کشورها ببینید اما تجربه زندگی بومی فقط در طول سفر امکانپذیر است .


4-   مسافرت این شانس را به شما میدهد دوباره خود را مورد باز بینی قرار بدهید و به شناخت بهتری از خودتان دست یابید .

در محیط آموزشی ممکن است دوستان و اساتید شما را تنها به یک روش خاص یا یک یا چند ویژگی مشخص بشناسند و شما را در یک دسته بندی تیپ شخصیتی قرار بدهند در حالیکه خودتان می دانید آن چیزی که ذرباره شما می گویند خود واقعی شما نیست . یا ممکن است شما در آن محیط یک صله ی ناجور به نظربرسید اما سفر یک برگه سفید و نانوشته به شما می دهد تا بتوانید دوباره شروع کنید و نیمه دیگر وجود خود را بشناسید.


5-   سفر کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

تصور کنید به کشور دیگری سفر کنید و در آنجا یک زبان جدید یاد بگیرید و از آن برای برقرای ارتباط با مردم و حتی چانه زدن هنگام خرید استفاده کنید و کارهایی انجام بدهید که قبلا فکرش هم نمی کردید از عهده آنها برآیید . در سفر همیشه چالش هایی به وجود می آیند وهر چه این چالش ها بیشتر باشند و شما آنها را حل کنید اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید .


6-   سفر مهارت برنامه ریزی و سارماندهی را در شما تقویت می کند .

چیزهایی مانند اینکه : چطور برای سفرم برنامه ریزی کنم ؟ چه جاذبه هایی را در چه زمانی و در کجا ببینم ؟ چطور بلیط اتوبوس و قطار و ... تهیه کنم ؟

چیزهای زیادی وجود دارند که شما نیاز دارید برنامه ریزی کنید تا بتوانید یک مسافرت عالی داشته باشید . شما باید محل اقامت و حمل و نقل تان را به دقت بررسی و هماهنگ کنید و خلاصه حس برنامه ریزی و سازماندهی درطول سفر در شما خیلی قوی تر می شود .

7-   سفر رفتن شما را در نظر دیگران آدم جذاب تری می کند

جدا ، چند نفر از شما دوست دارید داستا ن های عجیب و غریب برای دوستانتان تعریف کنید و احساس بهتری پیدا کنید چون در آن صورت فکر می کنید آدم باحال تر و جذاب تری هستید ؟

مسافرت یک فرصت خوب برای انجام کارهایی است که شاید از هیچ طریق دیگری قادر به انجامش نباشید . مانند تجربه ماهیگیری در دریا در کنار یک صیاد یا تجربه و پختن آن بر روی آتش و تماشای آسمان پر ستاره شب های کویری و گونه های خاص جانوری در کویر و یاد گرفتن تکنیک های بقا در طبیعت در یک سفر گروهی ؟ بیشتر این داستانهای هیجان انگیز وقتی به وجود می آیند که شما در سفر بوده اید نه پشت میز در یک کلاس درس .


8-   سفر رفتن به شما حس قدردانی و سپاسگزاری یاد می دهد .

Lمسافرت یعنی اینکه شما اغلب ،آدمهای مختلفی می بینید ، ممکن است به شهرها و کشورهای فقیر سفر کنید و متوجه شوید که چقدر وضعتون خوبه ! شما دوستانی پیدا می کنید و می بینید با اینکه دارایی کمی در زندگی دارند ولی خیلی شاد هستند .

همه ما شاید خیلی آسان فراموش کنیم چه قدر خوش شانسیم و چقدر فراوانی و ثروت در جهان وجود دارد ، معمولا آنطور که باید بابت چیزهایی که بهمون داده شده قدردانی نمی کنیم .


9-   مهارت ارتباطات را در حالیکه سفر می کنید بهتر می آموزید

شما تعداد زیادی از افراد را در هاستل ها ، هتل ها ، کافه و رستوران ها و حتی در اتوبوس و قطار و ... ملاقات می کنید ، شاید افراد محلی باشند و یا مسافرانی باشند که مانند شما در سفر هستند . آنها می توانند آدمها خوب یا بد ، درونگرا یا برونگرا باشند .

در حقیقت این ملاقات ها باعث می شود مهارت ارتباطات اجتماعی در شما تقویت شود. حالا همه اینها را با زمانیکه در شهر خود و در مدرسه و دانشگاه رفت و آمد می کنید مقایسه کنید ، شما هر روز همان آدمهای تکراری را با خصوصیات مشابه به خودتان می بینید و خب ، به این دلیل است که می گوییم شما در سفر بیشتر از هر جای دیگری یاد می گیرید .


10-شما بعد از مدتی یاد می گیرید چطور با موقعیت های نا مطمئن و یا اتفاقات پیش بینی نشده کنار بیاید و راحت آنها را حل و فصل کنید

اگه تنها یک چیز وجود داشته باشد تا شما در طول سفر بتوانید از آن مطمئن باشید اینست که معمولا هیچوقت همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود . چیزهای زیادی ممکن است پیش بیاید و باعث شود شما از برنامه سفرتان خارج بشوید و یا مجبور شوید کل برنامه را تغییر دهید .

سفر به شما یاد میدهد چیزهای پیش بینی نشده در واقع آنقدرا هم که فکر می کنید بد نیستند . بیشتر مواقع موانع کوچکی هستند که شما می توانید بر آنها غلبه کنید . و در نهایت به همچین موقعیتهایی که در مسیرتان قرار می گیرند خو بگیرید . شما یاد می گیرید چطور آنها را کوچک و خجالت زده کنید و چطور بر موانع و مشکلات در زندگی غلبه کنید .


پی نوشت : ما باور داریم همه آنچه گفته شد درباره سمینارهای آموزشی درباره راه و رسم سفر رفتن و چگونه سفر رفتن و ... و یا جلسات مشاوره و روان درمانی هم صدق می کند .


تجربه بهتر است یا آموزش تئوری؟


سفرآموز باشید :)

/ 0 نظر / 24 بازدید